Różnice między ceramiką a porcelaną
Jak powstają naczynia ceramiczne?
Ceramika to potoczna nazwa na przedmioty gliniane wypalane w piecach. W zależności od zastosowanych materiałów, techniki wykonania i temperatury wypalania, wyróżnia się m.in. terakotę, fajans, porcelit lub porcelanę. Oznacza to, że każda porcelana jest ceramiką, lecz nie każda ceramika jest porcelaną.
To co się powszechnie postrzega za wyroby ceramiczne, to stosunkowo ciężkie, surowo wykończone naczynia lub obiekty o grubszych ścianach, które są nieprzepuszczalne dla światła. Niektóre, mogą być brązowe, szare lub białe, inne to ręcznie malowane unikaty. Szczególną rolę pełni, dostępna w naszej ofercie, ceramika z Bolesławca, której tradycja sięga już ponad 40 lat.
Jak rozpoznać wyroby z porcelany?
Porcelana to ceramika najwyższej jakości, która przez wieki była uważana za towar pożądany i luksusowy, a jej wartość była wręcz porównywana do złota. Kiedyś posiadanie zastawy z porcelany świadczyło o przynależności do określonej grupy społecznej i podkreślało wyjątkowy gust jej właścicieli. Obecnie porcelana jest ceniona ze względu na swoją wysoką wytrzymałość i piękny wygląd.
Wyroby porcelanowe powstają na skutek połączenia kaolinu, skalenia oraz kwarcu, dzięki czemu, te najwyższej jakości są śnieżnobiałe. Wyróżniają się również smukłym kształtem i cienkimi ściankami przez które przebija światło. Prawdziwą porcelanę można także poznać po czystym, wysokim dźwięku jaki wydobywa się po jej delikatnym uderzeniu.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog